11 crews racing at World U23 Champs

Great Britain is racing in 11 events at the World Under 23 Championships which start today in Hazewinkel, Belgium, and run through to Sunday 23rd.

The event is an important milestone en route to full GB senior selection and many of Britain’s Olympians have emerged first in this age group competition.

In 2005, GB won four of its five medals in lightweight events and the 2006 entry is also strong in these boat classes.

The lightweight pair of Richard Chambers and Chris Bartley from Nottingham and Oxford Brookes Universities won silver in the quad last year but have moved to sweep and won the senior category at the Poznan World Cup.  They are looking to win in Hazewinkel. 

The lightweight four contains the two other members of the 2005 quad, Doug Perrin and Stephen Feeney, with two new selections from London  Rowing Club,  Marco Espin and Rob Williams.

Sophie Hosking from Durham University and Adam Freeman-Pask from the University of Bath are in the lightweight women’s and men’s singles and will have a hard act to follow as GB won both of these titles last year.

Freeman-Pask is a graduate of the ARA’s World Class Start Programme, sponsored by Siemens.

In the Open events, the lead men’s boat is the four, of Ryan Davies, Will Robinson, James Orme and Matt Tucker from Oxford Brookes University and Leander.

2005 was not the most successful of Championships for Britain in the Open men’s categories so the four, the coxed four and the men’s pair will be looking to make their mark this year.

The remaining three boats are the men’s and women’s quad and the women’s pair.

Heats are raced today in Hazewinkel with the repechages tomorrow, semi finals on Saturday and finals on Sunday 23rd.

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
GB ROWING CREW LISTS
WORLD U23 CHAMPIONSHIPS
JULY 20-23RD

OPEN

WOMEN

Pair

Jacqui Round (St Neots)/Lizzie Hodges (Uni of London)

Coach:  Nick Strange

Quadruple scull

Tina Stiller (NCRA)/Louisa Reeve (Durham Uni)/Franki
Jus-Burke (NCRA)/Frances Fletcher (Durham Uni)

Coach:  Ade Roberts

MEN

Pair

Ben Smith (Imperial College)/Oli Moore
(Imperial College)

Coach:  Seb Pearce

Four

Ryan Davies (Oxford Brookes)/Will Robinson (Oxford
Brookes)/James Orme (Leander)/Matt Tucker (Oxford
Brookes)

Coach: Pete Sheppard

Coxed four
Tom Wilkinson (Leander)/Nick Clarke (Leander)/
Rob Hollis (Oxford Brookes)/Dave Lyons (Uni of Bath)/
Nick Brodie (cox) (OUBC)

Coach:  Peter Haining

Single Scull
Alex Gregory (Reading University)

Coach:  Mark Earnshaw

Quadruple scull

James Dunley (Uni of London)/Jon Foster (Durham
Uni)/George Laughton (Newcastle Uni)/Ben Duggan (NCRA)

Coach: Angelo Savarino

LIGHTWEIGHT

WOMEN

Single scull

Sophie Hosking

Coach:  Don Mclachlan

MEN

Pair

Richard Chambers (Oxford Brookes)/Chris Bartley
(Nottingham Uni)

Four

Marco Espin (London)/Rob Williams (London)/Doug
Perrin (CULRC)/Stephen Feeney (Newcastle Uni)

Coach:  Nigel Muir

Single scull

Adam Freeman-Pask (Uni of Bath)

Coach:  Paul Stannard
 

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now